Milostná magie

Milostná magie Magické svátky

Imbolc (Hromnice - 1.února)

Imbolc (Hromnice)
Imbolc © Pleasureofart - Istockphoto.com / pmalenky

Během čarodějnického roku oslavujeme 4 velké sabtay (Imbolc, Beltane, Lugnasadh, Samhain), 4 malé sabaty (jarní a podzimní rovnodennost, letní a zimní slunovrat) a 13 esbatů, tedy nocí, kdy je úplněk.

Imbolc je jeden z osmi pohanských svátků, který je zasvěcený keltské bohyni Brighid a tradičně se oslavuje prvního, popřípadě okolo 1.února, ale už musí kvést sněženky.

Tento svátek je svátkem světel (ohně či svíček - které se vyrábí právě teď, tzv. hromničky) a značí dobu, kdy zima začne pomalu ztrácet svoji sílu a dá prostor slunečnímu bohu - dominanci přebírá letní část roku. Taktéž se váže k mléku a všemu, co s tím souvisí (rodí se jehňata), a proto jsou i jídla v těchto dnech zaměřená na mléčné potraviny.

V těchto časech se i dost věštilo - z kamínků, vodních hladin a lesklých předmětů vůbec. Kromě toho se tento svátek váže i na chápaní času, který je v našich očích častokrát lineární a naše představa o něm je velmi jednoduchá: plyne od začátku po naši smrt. Měli bychom se zamyslet nad tím, že čas je spíše cyklický, mnoho věcí se opakuje a dává nám příležitost učit se a růst.

Tento svátek je vhodný čas i na meditace a regresi a časem vhodným na předsevzetí do nového roku.

Svátek světel, ohně, ženství, uzdravení a inspirace. Symboly zimy se spalují v ohni. Pramenitá voda se vařila v kotlíku a když vychladla, omývala se jí tvář. Měla prý schopnost změnit zimní stařenu na jarní pannu. Patronkou tohoto svátku je jarní severská bohyně Brighid, patronka kovářů a léčitelů. Lidé pletli tzv. koruny světla - kruh ze svíček, jeřabiny a myrhy. Římané tuto noc zasvěcovali Venuši, když lidé zapalovali svíčky v domě, vynášeli ven pochodně. I dnes se tento svátek oslavuje, i když možná jednodušeji - zapálením krbu či svíček v každé místnosti domu.